ABOUT ILAD
 

2012 Ödülleri Ezgi Başaran ve Yıldız'a

İLAD Ödülleri 

İletişim Araştırmaları Derneği’nin (İLAD) bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İLAD 2012 Basın Ödülü ve İLAD 2012 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü bugün Levent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Bu yıl İLAD 2012 Basın Ödülü, Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran’a verildi. Başaran’a, dünyaca tanınan seramik ustası Sıtkı Olçar’ın hazırladığı Anka kuşu ödülünü Prof. Dr. Nermin Abadan Unat takdim etti. Başaran yaptığı konuşmada şunları söyledi 

“Son altı aydır basın çok zor günler geçiriyor. Bahçeyi sulayacak hortumların üzerine birileri demir sandalye koymuş gibi hissediyordum. Bu sandalyeyi kaldırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

İLAD 2012 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü, Oda TV yazarı Müyesser Yıldız’a verildi. İLAD Genel Sekreteri Füsun Özbilgen: “Müyesser Yıldız’a Anka kuşu vermiyoruz. Kendisi hapishanede bir kedi istemişti, kedi verilmemişti. Biz de Sıtkı hocanın kızlarından rica ettik ona bir kedi yaptırdık.” dedi. Ödülü İLAD’ın onursal başkanı Dr. Hıfzı Topuz takdim etti. Yıldız yaptığı konuşmada “Suçumuz yazmaktı, tasmalı olmamaktı” diyerek şunları söyledi:

“Gazetecilerin içeri alınması bağımsız, tasmasız gazetecilere bir gözdağıydı. Cezaevinde çok bağırdım çünkü haksızlığa uğramıştım ve haksızlığı devlet eliyle yapıyorlardı. ‘Hukuk copu ile tecavüze uğruyoruz’ diye bağırdım toplumun sesi çıkmadı. HSYK’ya, ‘Bize ne Türk ne evrensel hukuk uygulanmıyor, biz esiriz. O zaman bize esir hukuku uygulayın’ diye dilekçe verdim yine ses çıkmadı. ‘Benden hukuku esirgeyen devletin yemeğine, sağlık hizmetine ihtiyacım yok’ dedim tam yüz gün cezaevinde bisküvi ve yoğurtla beslendim yine toplumdan ses gelmedi. Birgün ‘Kedim yok, üşüyorum’ dedim toplum ayağa kalktı. Üzüldüm. Hukuksuzluk adaletsizlik karşısında da toplumun en az bir kedi kadar sarsılmasını sağlayabilmeliydik.”

Törende İLAD’ın İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği “Medyada Şiddet ve Kadın” konulu panele yer verildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Aysel Aziz’in yaptığı panelde Dr. Hıfzı Topuz, Ezgi Başaran, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu konuşmacı olarak yer aldı. Hıfzı Topuz yaptığı konuşmada kadın hakları ve kadınlara karşı şiddetin medyada yer bulmasının tarihinden söz ederken, Moroğlu kadın haklarıyla ilgili yasaların yetersizliğinden bahsetti. Ezgi Başaran ise kadının medyadaki yeri hakkında kısa bir konuşma yaptı.