ABOUT ILAD
 

Eski Genel Başkanımız Orhan Koloğlu’nu yitirdik

 

Orhan Koloğlu’nu yitirdik

 

İLAD eski Genel Başkanını

Basın, tarih, araştırma ve akademi camiası değerli bir üyesini,

Dünyamız zarif, çalışkan ve yararlı bir insanını kaybetti.

Orhan Koloğlu,1994-1996 yılları arasında iki yıl İLAD Genel Başkanlığı görevini başarı ile yürüttü. İLAD’ın gelişiminde çok önemli katkıları oldu.

 

Koloğlu: Dolu dolu eserler bırakan ama mütevazi bir güzel insan

 

1929 yılında doğan Orhan Koloğlu, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu,

Strasbourg Üniversitesi’nde doktora yaptı.

1947’de gazeteciliğe başlayan Orhan Koloğlu, Son Saat, Yeni İstanbul, Yeni Sabah, Akşam, Milliyet, Barış, Aydınlık gazetelerinde muhabir, yazı işleri müdürü ve yazar olarak çalıştı.

1960 lı yallarda basın ataşesi olarak Roma, Karaçi, Paris, Londra ve Beyrut’ta görev yapan Koloğlu, Milliyet gazetesinin Almanya baskısını başlattı.

Orhan Koloğlu, 1974 ve 1978-1979’da Basın Yayın genel müdürü oldu.

1978’den sonra Hacettepe, Anadolu, Marmara, Galatasaray, İstanbul, Libya El Fateh üniversitelerinde çalıştı.

Babası Sadullah Koloğlu Libya’nın ilk başbakanıydı. Orhan Koloğlu,  . 1949- 1952 yılları arasında babasının başbakanlığı döneminde gençliğinde Libya’da yaşamıştı, bu ülkeye ilgisini hep sürdürdü yıllar sonra Libya Al Fateh Üniversitesi’nde doçent olarak çalıştı. 1970’li yıllarda başbakan Bülent Ecevit’in Libya özel temsilciliğini yaptı.

1962 İstanbul Gazeteciler Sendikası Gümüş Kalem Ödülünü, 1986 İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Araştırma Ödülünü, 1990 Yunus Nadi Araştırma Ödülünü, 1995 Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülünü, Afet İnan Ödülünü aldı. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Arapça dillerinde yüzden fazla bildiri ve makalesi uluslararası yayınlarda yer aldı.

Tarihi ve sosyal konuları işleyen 90 kitaba imza attı. İstanbul gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ve Tarih Vakfı’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Basın Tarihi’ni yazdı. Pek çok tarih kitabı ve araştırmasına imza attı. Büyük bir gazete ve yayın arşivi bulunuyordu. Son yıllarında Darıca’da bir huzurevinde çalışmalarını ve kitap yazımını sürdürüyordu.

2001 yılında Reklamcılar Derneği Orhan Koloğlu'nun yüzyıllık reklam arşiv koleksiyonunu satın alarak “Türkiye’de Reklamcılığın İlk Yüzyılı: 1840-1940” adıyla hem bir sergi açtı hem de kitaplaştırdı.

Yeğeni gazeteci müzisyen Sina Koloğlu vefatını bir tweet ile duyurdu:

“Amcam Orhan Koloğlu’nu biraz önce kaybettik. Dolu dolu yaşadı… Son dakikaya kadar çalıştı. 90’a girerken 90’ıncı kitabını yazdı. Hepimizin başı sağ olsun. Çok yeni aldım haberi. Fazla da bir şey yazamıyor insan.”

Sevgili eski genel başkanımız Orhan Koloğlu Zincirlikuyu aile mezarlığında toprağa veriliyor. Ruhu şad olsun.